هنر - فلسفه - ورزش

جوهره تای چی و رهنمودهایی برای تای چی عملی

تای چی هنر پرداختن درون

به نداي درون گوش فرا دهيد هر كسي خدايي در درون خود دارد. اگر حرفها و اعمال نشأت گرفته از نداي دروني باشند و با معيارهاي آن مطابقت گردند، هيچگاه خطا و اشتباه و گناهي صورت نمي گيرد.

جهان هستي و موجودات آن، همه از قانون ضدين پيروي مي كنند. چهان بر پايه مثبت و منفي استوار است و هيچگاه مثبت بيشتر از منفي يا بالعكس در جهان نشده و  نخواهد نشد. جهان هميشه بر پايه تعادل بين مثبت‌ها و منفي‌هاست.

هر انساني در درون خود يك اژدها دارد كه وقتي بيدار مي‌شود، كنترل او را در دست گرفته و با آتش خود همه چيز را مي‌سوزاند. اين اژدها همان شيطان است. ما نبايد به آن اجازه عمل دهيم و هميشه بايد آنرا سركوب كنيم.
در مقابل در ذات ما چيزي نهفته است كه ما را به خوبي دعوت مي‌كند. و آن فرشته درون است. بايد به آن اجازه داد تا حركت كند و سراسر وجود ما را پر نمايد و تاثير آن در رفتار و اعمال ما ظاهر شود.

 

تاي چي پيام آور تعادل است و نيز تلطيف روح.
با تاي چي اژدهاي درون سركوب مي‌شود و به فرشته نجات ما ميدان داده مي‌‌شود تا آزادانه عمل نمايد، و روح ما را تسخير نموده تا به بلنداي عشق و محبت رهنمون سازد.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم آذر ۱۳۸۶ساعت 12:23  توسط علی ادریسی  | 

گمشده در هزار توي زندگي

دنیای صنعتی امروزی سبک و سیاق زندگی آدمیان را تحت تاثیر قرار داده و از اصل خود دور کرده است. بسیاری از ارزشهای اخلاقی و همچنین انسانی به فراموشی سپرده  شده اند و یا در حال فراموش شدن هستند. انسان امروزی وقتی با غرور سوار بر جت های غول پیکر و فضاپیماها شده و دنیا را در زیر پای خود کوچک می بیند، غافل از این است که این علوم و فن آوریها از خود طبیعت و ذات جهان برگرفته شده اند. مثلا پرواز هواپیماها تقلیدی از حرکات پرواز پرندگان است.

دور شدن از طبیعت و سرشت انسانی برای ما خطرات جسمی و روحی بسیاری را من جمله بیماریها و نیزجنایتهای مختلفی که در دنیا به وقوع می پیوندد، به همراه دارد. پس باید به اصل و نهاد خود بازگشته و با طبیعت یکی شویم و با رعایت قوانین طبیعت غرور و تکبر را از خود دور نماییم.

درهزاران سال پیش در چین مکتبی شکل گرفت که اساس آن بر پایه نظریات بودا یا تائوئیست ها یا همان کوه نشینان بودایی بود. این مکتب مردم را به دوستی و مهربانی و صلح فرا می خواند. همچنین در این مکتب جهان را مجموعه ای از نیروهای ضدین که به آنها " یین و یانگ " می گفتند، می دانست.

تائوئیست ها در معابد حرکات تقلیدی پنجگانه حیوانات را تمرین می کردند. آنها معتقد بودند که در کنار اعمال عرفانی و روحانی می بایست جسم نیز ارتقاء یافته و بین جسم و روح تعادل برقرار نمود. کم کم این حرکات با فلسفه درونی خود به بیرون از معابد گسترش پیدا نمود و استادان زیادی نیز در این بین پرورش یافتند.

این حرکات توسط استادان و حکام شهرهای مختلف چین که مانند سبک مبارزه ای یا هنر رزمی بود و به آن      " تای چی " می گفتند، تبلیغ شد و گسترش یافت. امروزه نیز در چین و کشورهای مختلف دنیا این هنر رزمی برای اهداف و مقاصد مختلفی تمرین می شود. مردم بسیاری برای سلامتی آن را تمرین می کنند و بسیاری نیز از جنبه های رزمی و دفاعی آن استفاده نموده و آنرا بعنوان یک هنر رزمی یاد گرفته و تمرین می کنند.

با گسترش تای چی و تحقیقات مختلفی که در دانشگاههای چین و کشورهای اروپایی روی تای چی انجام شده دانشمندان پی به تاثیرات طبی این هنر رزمی برده اند و بیشتر و بیشتر آن را برای تمرکز و تمدد اعصاب و همچنین افزایش قدرت عضلانی  و استقامت بدنی توصیه می کنند.

از خصوصیات بارز تای چی همه گیر و همگانی بودن آن است که هر کسی در هر سن، جنس و تیپ بدنی می تواند حرکات آنرا فرا گرفته و تمرین نماید. بنابراین این هنر رزمی مختص سنین یا اشخاص خاصی نبوده و همه اقشار اجتماع را در بر می گیرد.

عمل نمودن به اصول و قواعد تای چی و انجام حرکات آن علاوه بر آرامش روحی و ذهنی به هنر جویان سبک زندگی خاصی را القاء نموده و گرایش به معنویات و ارزشهای انسانی را در درونشان تقویت می نماید که باعث شادی و نشاط روح و روان می گردد.  

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم آذر ۱۳۸۶ساعت 10:59  توسط علی ادریسی  |